IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Сатурн е заливан с вода от гейзери на луната му Енцелад

Заключенията са базирани на данни, събрани от космическия телескоп "Хершел"

Сатурн е заливан с вода от гейзери на луната му Енцелад

Енцелад. Снимка: NASA/JPL/Space Science Institute

Водните пари, открити в горната част от атмосферата на Сатурн, произлизат от гейзери на Енцелад - една от луните, които орбитират около планетата с пръстени, оповести Европейската космическа агенция /ЕКА/, цитирана от Франс прес. Заключенията й са базирани на данни, събрани от космическия телескоп "Хершел".

С идентифицирането на източника на водни пари в горната част от атмосферата на Сатурн се разгадава една 14-годишна загадка, се казва в комюнике на ЕКА.

Малката ледена луна Енцелад с радиус около 500 км изхвърля близо 250 кг водни пари в секунда посредством гейзери близо до южния й полюс в район, кръстен Тигрови райета.

Тези водни пари се натрупват в гигантски облак с формата на пръстен, който орбитира на около 238 000 км от Сатурн, т.е. на разстояние, което е 4 пъти голямо от радиуса на планетата. Този облак от водни пари е с дебелина около 50 000 км.

Въпреки огромните си размери той досега не бе открит, тъй като водните пари са прозрачни в дължината на вълната на видимата светлина, но не и в инфрачервения спектър, в който работи телескопът "Хершел".

За наличие на водни пари в горната част от атмосферата на Сатурн за пръв път бе оповестено през 1997 г. вследствие на наблюдения с космическия телескоп ISO (Infrared Space Observatory) на ЕКА. Тогава обаче не бе идентифициран източникът на водните пари.

Цифрови симулации, извършени след най-новите наблюдения с "Хершел", показват, че едва между 3 и 5 на сто от водата, изхвърлена от Енцелад, пада на Сатурн. Това обяснява наличието на вода в горната част от атмосферата на планетата.

В Слънчевата система Енцелад е единствената луна, която влияе върху химичния състав на планетата, около която орбитира, отбелязаха от ЕКА.

Резултатите от изследването са публикувани в Astronomy and Astrophysics.


(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата