В данните, получени от инфрачервения телескоп WISE, астрономи откриха първия "троянски спътник" на Земята – 300-метровия астероид 2010 TK7, който се движи почти точно по земната орбита, но на 60 градуса пред нашата планета, в точка на Лагранж L4, се казва в статия, публикувана в сп. Nature, съобщава РИА Новости.
Още през 18 век учените установили, че малки небесни тела могат да се движат по една орбита с планетата, ако се намират близо до триангулационните точки пред или зад нея, тоест редом с точките на Лагранж, където гравитацията на Слънцето и планетата се уравновесяват.
Такива "троянски астероиди" са открити на орбитите на Юпитер (повече от хиляда), Марс (няколко) и Нептун (един), но досега не беше откриван нито един "троянски" спътник на Земята.
С пускането на космическия телескоп WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) през 2009 г. ситуацията се промени. Апаратът е разгледал добре областта, разположена на 90 градуса по линията Земя–Слънце. В резултат учените получили данни за около 33 500 нови астероида и 500 обекта, сближаващи се със Земята.
Мартин Конърс от Университета Атабаска (Канада) и колегите му анализирали данни от WISE и открили потенциален "троянец" – астероида 2010 TK7.
По-рано в данни на WISE е открит друг "подозрителен" обект – 2010 SO16. Анализ, проведен от учените от северноирландската обсерватория Армаг през април т.г., показва, че този 400-метров астероид постоянно сменя орбитата си спрямо Земята, движейки се по траектория, напомняща подкова. Цикълът на това движение от единия край на "подковата" до другия е 175 години.
Астероидът 2010 TK7, според мнението на авторите, може да е първият истински "троянец" на земна орбита.
"Определихме 2010 TK7 като възможен земен "троянец" въз основа на измервания на неговото положение в продължение на шест нощи в края на 2010 г. Наблюдения в Хавайския университет и на телескопа CFHT (Canada-France-Hawaii Telescope) през април 2011 г., след като обектът в течение на няколко месеца беше в положение, неудобно за наблюдение от Земята, уточниха орбитата му и определено можем да кажем, че 2010 TK7 е земен троянец", пишат Конърс и колегите му.
Според изчисленията им 2010 TK7 бавно се движи около точка на Лагранж L4, извършвайки един кръг за около 395 години. Той се премества също и във вертикалната плоскост и бавно се колебае ту към страна на Земята, ту към точка на Лагранж L3.
Учените смятат, че орбитата на 2010 TK7 ще остане стабилна в течение на поне 10 000 години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.