Орбиталният телескоп "Кеплер", чиято основна задача е търсенето на планети извън Слънчевата система, ще може да открива и небесни тела с пръстени, като Сатурн, съобщи Space.com. Според астрономите той е достатъчно „компетентен”, за да изпълни и тази задача.
От извеждането му в Космоса през 2009 г. Кеплер е открил повече от 1,2 хил. екзопланети, макар че за тяхното признание ще бъдат необходими още наблюдения.
Телескопът непрекъснато сканира космически участък с около 4,5 млн. звезди, разположен между съзвездията Лебед и Лира. Той „вижда” не само газовите гиганти, но и планети с размери, близки до тези на Земята.
Освен това апаратът е в състояние да различи и по-малки детайли, като спътниците на планетите и техните пръстени. Според прогнозите на учените в близката година откриването на пръстени на екзопланети ще стане факт.
Специалистите смятат, че пръстените на газовите гиганти ще са каменисти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.