Гравитационното въздействие на Луната стабилизира наклона на Земята, но и без него животът на нашата планета е възможен, съобщи "Дискавъри", позовавайки се на резултатите от американско изследване.
Учените отдавна смятат, че без стабилизиращото гравитационно въздействие на Луната колебанията в наклона на Земята ще предизвикват твърде драматични промени за еволюцията на сложни форми на живот.
Нов компютърен анализ обаче показва, че Земята без естествен спътник ще има колебания в наклона, но въздействието на Юпитер и други фактори като възрастта на звездата около която орбитират, и композицията, размерът и местонахождението на другите планети в системата ще ги ограничат до около 10 градуса във всяка посока.
Изследването е базирано върху мисията на телескопа "Кеплер" в търсене на планети с подходящи условия за живот около други звезди в Млечния път. То показва още, че ако Земята се въртеше в обратна посока около Слънцето - т.нар. ретроградна орбита, тя изобщо нямаше да има нужда от естествен спътник за стабилен климат като днешния. В този случай нашата планета отново "може да разчита на подкрепа от Юпитер", обяснява един от авторите на проучването, Джейсън Барнс от университета на Айдахо.
Откритието ще накара специалистите да преосмислят схващанията си за планети с подходящи условия за живот.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.