IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Учени "уловиха" гигантска черна дупка, която поглъща звезда

Досега началото на това явление не е наблюдавано

Изображение: NASA

Изображение: NASA

Астрономи станаха свидетели на събуждането на гигантска черна дупка, поглъщаща преминаваща близо до нея звезда, съобщи сп. "Нейчър".

Поток от гама лъчи, уловен от сателита "Суифт" насочи астрономите към явлението. Черната дупка е с масата на милион слънца. Подобни гиганти могат да уловят в гравитационното си поле звезди, които се разрушават от силите на притеглянето. Останките не падат пряко в черната дупка. Преди да бъдат  погълнати, звездите се движат спираловидно, като изпускат мощно лъчение. Подобни остатъчни емисии са регистрирани в далечни галактики.

Сигналите, улавяни от 25 март със сателита "Суифт", поставят астрономите нащрек. Взимайки предвид характеристиките на лъчението и еволюцията му, те мислят, че за първи път са станали свидетели на разпадането на звезда и на зараждането на мощно лъчение, резултат от натрупването на материята от нея около масивна черна дупка. Досега началото на това явление не е наблюдавано.

Излъчените рентгенови лъчи са 10 000 пъти по-ярки, отколкото предполагаше теорията, пише Дейвид Лазати от университета на Южна Каролина в сп. "Нейчър".

Екипът на Ашли Зодерър от центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън, който анализира излъчените рентгенови вълни, стига до извода, че източникът им съвпада с центъра на галактика и изчислява, че черната дупка съответства на 1 милион слънчеви маси.

Струята частици, свързани с лъчението, се разпространява със скорост, близка до тази на светлината.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата