От дълго време учените вярват, че почвата на Марс е твърде окислена, за да предлага благоприятни условия за живот. Данните от ново изследване обаче показват, че тя не е толкова враждебна, колкото се смяташе досега, съобщава сайтът Space.
Според специалистите повърхността на Червената планета изобилства от окисляващи съединения, които застрашават оцеляването на сложни молекули, като органичните химикали – градивните елементи на познатия ни живот. Нов анализ на данни, събрани от спускаемия апарат "Феникс" на НАСА, показва, че това не е точно така.
"Почвата на Марс може да съдържа малко количество окислители, но в по-голямата си част тя е "доброкачествена" и
прилича на земната", обясняват авторите на проучването от изследователския център "Еймс" на НАСА и института СЕТИ.
От пристигането си на Червената планета през май 2008 г. апаратът "Феникс" е направил многобройни изследвания на марсианската почва с помощта на химическата си лаборатория WCL.
Едно от проучванията е на киселинността на почвата. Специалистите припомнят, че окисляването е разрушителен
процес, който "разкъсва" сложни молекули като ДНК. Това е причината, поради която е необходимо хората да си набавят антиоксиданти чрез храненето.
Досега учените смятаха, че почвата на Марс е силно окислена заради експерименти от 70-те години на миналия век, направени от апаратите "Викинг" на НАСА. Новото изследване обаче чертае по-розова картина, изобразяваща марсианската почва като по-гостоприемна за живот.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.