Преди милиарди години в Северното полукълбо на Марс е имало океан от вода, чиято температура е била близка до точката на замръзване, и големи ледници. До такъв извод са стигнали американски астрофизици, след като изследвали слоеве на почвата на Червената планета, съобщи ИТАР-ТАСС.
Авторите на изследването се запитали защо признаци за наличие на филосиликати, които се образуват от магмени скали във влажна среда, са открити в пластове от почвата в южното полукълбо на планетата, но не и в пластове на същата възраст в северното й полукълбо. Най-оптималното обяснение е, че в далечното минало средата в северната част на Червената планета е била влажна и студена. Студът е фактор, който пречи на образуването на филосиликати. Източник на този студ може да е бил единствено океан с ледници, смята астробиологът Алберто Файрен от изследователския център "Еймс" на НАСА в Калифорния.
"Анализът ни позволява да се обясни теорията за съществуването на океан на Марс в миналото, заяви Файрен.
Обяснението съответства на представите за минераложкия състав въз основа на данни, събрани от марсоходи и марсиански орбитални апарати." По думите му, ако на Марс са съществували океани, то те са били "ледовити" като Северния ледовит океан на Земята.
Досега учените се придържаха към две основни теории за климата на Марс преди милиарди години. Първата теория предполага наличие на студена и суха среда, а втората - на влажна и топла среда. Файрен и колегите му обаче са на мнение, че на относително "младата" Червена планета средата е била влажна и студена.
Американските астрофизици възнамеряват да продължат изследванията си, за да открият неопровержими доказателства в полза на новата теория. Това е много трудно, защото признаци за вероятно съществувал океан се крият под тонове магмени скали, включително в отлагания с вулканичен произход, чиято дебелина достига 1 км, поясниха учените.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.