Около Земята кръжи толкова много космически боклук, че отломките ще започнат да са блъскат, да се разпадат от ударите и така броят им още повече ще се увеличи.
Ако решаването на проблема не започне веднага, след няколко години може да е късно, предупреждават американски експерти, цитирани от световните информационни агенции.
На НАСА е необходим нов стратегически план за намаляване на опасността, идваща от отломките от ракети, излезлите от употреба спътници и хилядите други парчета, които кръжат около Земята със скорост 28 164 км/ч, пишат експертите в доклада на Американската национална академия на науките.
Тези отломки са потенциална опасност за около 1000 търговски, военни и граждански спътника, които работят около Земята. Първата космическа "катастрофа" стана през 2009 г. Тогава функциониращ американски и неработещ вече руски спътник се сблъскаха на 789 км над Сибир и направиха хиляди нови парчета космически боклук.
Две години преди това Китай разруши целенасочено един от остарелите си метеорологични спътници в рамките на изпитания на система за противоракетна отбрана. Количеството космически боклук, следен от САЩ, се е увеличило от 9949 описани обекта през декември 2006 г. на 16 094 през юли 2011. Около 20 процента от тях са от разрушаването на китайския спътник.
Следените отломки са с размер над 10 см. Експертите правят повече от 20 препоръки на НАСА как да намали космическия боклук и да опазва космическата среда, включително да бъде създадено законодателство за отстраняването на космическите отпадъци.
"Проблемът с космическия боклук прилича на много други проблеми в околната среда, които притесняват обществото и се характеризират със значителни разлики между краткосрочните и дългосрочните вреди за обществото", пишат експертите в доклада.
Изследването е спонсорирано от НАСА.
(БТА)