Учени от Йейлския университет идентифицираха ключов генетичен механизъм, който кара биологичния часовник на
растенията да тиктака, съобщи "Сайънс дейли". Откритието може да намери голямо приложение в земеделието.
Фермерите са ограничени от сезоните, но чрез опознаване на биологичния часовник на растенията, който контролира основните им функции, като фотосинтезата и цъфтежа, ще създадем култури, които могат да растат в различни сезони и на различни места в сравнение с досегашните, заяви ръководителят на изследването Син Ван Дън.
Биологичен часовник е открит у повечето организми. Той помага да се синхронизират биологичните процеси с деня и нощта. У растенията този часовник е от съдбовно значение за приспособяването им към деня, нощта и сезоните.
Биологичният часовник действа посредством взаимоотношенията между "сутрешните" и "вечерните" гени. На разсъмване протените, кодирани от "сутрешните" гени, потискат "вечерните" гени.
Привечер обаче нивата на тези протеини спадат и "вечерните" гени се активират. Те пък карат "сутрешните" гени да приключат 24-часовия цикъл.
Учените от Йейлския университет разгадаха една от последните тайни в този процес, след като установиха, че генът DET1 е от съществено значение в помагането за контрола над кодирането.
Растенията с по-малко протеини DET1 са със забързан биологичен часовник и им е нужно по-малко време, за да разцъфнат, са заключили учените.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.