IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Учени наблюдават най-отдалечената космическа експлозия

Досега най-далечната наблюдавана експлозия беше на 12,2 млрд. светлинни години

Учени наблюдават най-отдалечената космическа експлозия

Най-отдалечената космическа експлозия, наблюдавана някога, хвърля нова светлина върху детството на Вселената и образуването на звездите, заявиха в понеделник американски астрофизици, цитирани от АФП.

Американският сателит Swift и екип от италиански и японски астрономи с помощта на земни телескопи са открили и измерили на 4 септември гигантска експлозия, която е произвела гама лъчи, съобщи екипа от астрофизици и НАСА.

"Изглежда, че става дума за най-отдалечената експлозия на звезда в Космоса, на приблизително 12,6 млрд. светлинни години, или по-малко от един милиард години след раждането на Вселената", обясни астрофизикът Дон Ламб от университета в Чикаго на пресконференция.

Според учените Вселената се е зародила преди около 13,5 млрд. години в следствие на Големия взрив.

Досега най-далечната наблюдавана експлозия беше на 12,2 млрд. светлинни години.

"Най-накрая започваме да виждаме остатъците от някои от най-старите обекти в Космоса", коментира Даниел Райхарт, астрофизик от Университета в Северна Каролина.

Сега вече учените ще получават повече информация за образуването на звездите, зараждането на Вселената и създаването на елементите, необходими за възникването на живот на Земята, допълни Дон Ламб.

"Тези експлозии на гама лъчи ни посочват кога т.нар. тъмна материя на Вселената, за която знаем индиректно, че съществува, е концентрирала достатъчно обикновена материя, за да се образуват звездите", обясни още ученият. "Да се знае кога се е случило това е изключително важно за космолозите, за да обяснят образуването на галактиките и еволюцията им."

Ламб предвижда, че сателитът Swift ще продължи да открива многобройни експлозии на гама лъчи на още по-големи разстояния.

Ламб и Райхарт предрекоха през 1999 г., че Swift, пуснат от НАСА през ноември 2004 г., ще позволи да бъдат уловени такива избухвания на гама лъчи на разстояние до 13,3 млрд. години.

"Експлозиите на гама лъчи ще бъдат вероятно единственият начин в продължение на дълъг период от време за наблюдение на най-първия светлинен лъч, това изместване в спектъра на светлината, произведено, когато да се оформили първите звезди", продължава Ламб.

Според астрономите експлозиите на гама лъчи, които са най-мощните излъчвания на енергия и стават всеки ден навсякъде във Вселената, сигнализират за раждането на черна дупка или за сливането на два от тези огромни космически сифони.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата