IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В Антарктика откриха челюст на древен кит

Находката показва, че китовете са еволюирали много по-бързо от земноводните

В Антарктика откриха челюст на древен кит

Палеонтолози откриха челюст от древен кит в Антарктика, който може да е най-старият известен представител на вида, живял само във вода, съобщи Асошиейтед прес.

Находката показва, че китовете са еволюирали много по-бързо от земноводните си предшественици, отколкото се мислеше досега. Челюстта е на 49 милиона години, каза ръководителят на екипа аржентинският палеонтолог Марсело Регеро. От еволюционна гледна  точка възрастта е близка до тази на фосилите на по-старите прото-китове на 53 милиона години, намерени в Южна Азия и други по-топли географски ширини.

Тези по-ранни прото-китове са били земноводни. Те са живеели и на сушата, и във водата. Сегашната находка е от семейството на базилозаврите - напълно водни китоподобни.

"Значението на откритието е, че това е най-старият известен напълно воден кит", каза Регеро.

Пол Серено от университета на Чикаго, който не е участвал в екипа, каза, че ако откритието бъде потвърдено от други учени, то ще означава, че археоцетите - древни еоценови китове, са еволюирали много по-бързо от водноземните си предшественици, които са обитавали района на днешна Индия и Пакистан. Той отбеляза, че е важно и мястото, където е намерена челюстта, допълва БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата