IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Екипажът на "Марс-500" се готви за завръщане на Земята

Шестимата доброволци вече 499 дни живеят изолирано от света

Снимка: ESA

Снимка: ESA

Шестима астронавти, затворени от почти година и половина в копие на космически кораб край Москва, приключват научните експерименти и се подготвят за фиктивното завръщане на Земята, насрочено за 4 ноември, съобщи АФП.
"Участниците приключват научните експерименти, които правеха пътувайки към Марс и обратно, и скоро ще започнат да си стягат багажа – каза представител на руския Институт по медико-биологични проблеми. – Те са здрави. В психологичен и медицински план не беше установен нито един проблем. Участниците вече разговаряха с близките си с видеоконферентна връзка."

Шестимата доброволци – французинът Ромен Шарл, италианецът Диего Урбина, руснаците Сухроб Камолов, Алексей Ситев и Александър Смолевски, и китаецът Ван Юе, вече 499 дни живеят изолирано от света в условия близки до тези на полет до Червената планета.

Експериментът "Марс-500" започна на 3 юни 2010 г. в Института по медико-биологични проблеми край Москва. Шестимата мъже на възраст от 26 години до 38 години са затворени в модули, които почти напълно възпроизвеждат космически полет, като се изключи микрогравитацията и радиацията. Те извършиха много "излизания" на симулация на марсиански терен, трябваше да се справят с еднообразието и забавянето на връзката със Земята, с пълната липса на дневна светлина и на чист въздух.

Целта на проекта "Марс-500" е да се натрупа практически опит за подготовката за реален полет на астронавти до Марс. Научните изследвания, извършени в рамките на експеримента, ще помогнат да бъде оценено влиянието на изолацията, на затворените пространства и стреса върху различните психологични и физиологични аспекти от живота на човека, като например качеството на съня, настроението, хормоналното регулиране,  имунитета, ефективността на храната.

Съорганизатори на експеримента са руският Институт по медико-биологични проблеми и Европейската космическа агенция, напомня БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата