Френски учени твърдят, че животът на Земята се е зародил в Гренландия, в калните вулкани на масива Исуа, съобщи в. "Дейли мейл".
Тези вулкани са изригнали преди 3,8 милиарда години и са изкарали на повърхността някои елементи, които са били от решаващо значение за образуването на биомолекули – градивните елементи на живота. Смяташе се, че първите живи организми са се появили в подводни вулкани, изхвърлящи водород, метан и други газове, което е създало благоприятна среда за живот. Специалистите сега твърдят, че те са били твърде киселинни и затова търсят алтернативи.
Екипът от Института по геология в Лион е изследвал минерални депозити в някои от най-старите скали в света и е открил, че минералът серпентинит, който е ключов за живота, се е образувал от допира на морската вода в земната кора. Учените изтъкват, че средата в Гренландия е била богата на карбонати, не е била прекалено киселинна, а температурите са варирали от 100 до 300 градуса Целзий. Това е осигурило идеални условия за еволюиране на протеиновите молекули в едноклетъчни организми. Те са най-простите форми на живот, които за милиони години са се развили в многоклетъчни организми.
"Калните вулкани в Исуа са били особено благоприятна среда за поява на примитивен земен живот", каза ръководителят на изследването Мари-Лор Пон.
Тази хипотеза не променя теорията за появата на човека – съществуват доказателства, че хората са еволюирали от
неандерталците в Африка преди 200 000 години и постепенно са заселили целия свят, допълва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.