IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Частично слънчево затъмнение хвърля сянка върху Европа днес

Сегашното затъмнение е по-малко зрелищно от пълното слънчево, като това през 1999 година, наблюдавано и в България

Следващото пълно слънчево затъмнение ще е през март 2006 година.

Тъмна сянка ще покрие по-голямата част от Европа, Африка, Азия и Близкия Изток заради частично слънчево затъмнение днес, съобщи ВВС.

Луната ще засенчи Слънцето за малко, като затъмнението ще може да бъде наблюдавано в Лондон в 09.48 часа сутринта гринуичко време.

Сегашното затъмнение е по-малко зрелищно от пълното слънчево, както бе това през 1999 година, наблюдавано и в България. Явлението ще може да бъде видяно в Мадрид в 08.56 часа гринуичко време, а след това ще бъде видимо в Северна и Източна Африка.

Астрономите призоваха любителите на затъмнението да не гледат към Слънцето без защитни очила, тъй като това може да доведе до пълна слепота.

Затъмнението започва откъм северните части Атлантическия океан, минава през Иберийския полуостров, Мадрид, преминава през Средиземноморието и продължава към Африка. В Алжир явлението може да бъда наблюдавано в 09.05 гринуичко време. Оттам маршрутът му продължава на югоизток, през Тунис и централните части на Либия. След кратък „престой“ в Чад, затъмнението ще може да бъде наблюдавано в Судан.

Явлението ще продължи 4 минути и 31 секунди, обявиха от Американската космическа агенция. След това затъмнението продължава към етиопската граница на Судан, ще премине през Кения и Сомалия. За последно то може да бъде видяно само от някой кораб, намиращ се в Индийския океан.

Това е първото пръстенно затъмнение за 21 век. Следващото пълно слънчево затъмнение е на 26 март 2006 година, като то ще бъде наблюдавано в екваториална Западна Африка, Сахара, западните региони на Средиземноморието, Турция и Русия.

Вижте самото слънчево затъмнение

Още снимки от слънчевото затъмнение

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата