Плутон – най-отдалечената и най-малката планета в нашата слънчева система, има три луни, а не една, както смятаха учените досега, съобщи в понеделник НАСА.
Астрономите от института Саутуест Рисърч са забелязали на снимките, направени с помощта на телескопа Хъбъл, двата нови спътника на Плутон. Двете небесни тела обикалят планетата по приблизително кръгла орбита за три денонощия.
Ако съществуването на спътниците се потвърди и от наблюденията на Международния астрономически съюз, то двете луни ще бъдат кръстени на някое божество от гръко-римската митология. Луната на Плутон, която учените откриха през 1978 г., се нарича Шарон.
За момента двата спътника се казват S/2005 P1 и S/2005 P2. Те блестят с около 5 000 пъти по-слаба светлина от Плутон и именно това е причината астрономите да не забележат толкова дълго време тези небесни тела.
Двете луни са отдалечени от Плутон на разстояние между 44 000 и 53 000 км – от два до три пъти по-далече от Шарон, чийто диаметър е само 1 200 км.
“Ако следващите снимки от Хъбъл потвърдят, че Плутон има три, а не един спътник, то той ще стане първата планета в пояса на Кюипер, който има повече от една луна”, обясни Ал Уивър, астрофизик от университета “Джонс Хопкинс”.
Наблюденията, при които са открити двете нови небесни тела, са част от приготовленията за изпращането на роботи от НАСА на изследователска мисия към Плутон и пояса на Куипер (пространството отвъд Плутон) в началото на 2006 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.