Досега учените смятаха, че мъжките мишки издават само ултразвук без вокализация.
"Най-доброто сравнение за песните на мишките може да бъде направено с пеенето на птиците, които изразяват теми", обяснява Тимъти Холи, професор по невробиология.
В действителност обаче не се знае дали тези песни дават предимство на някои мъжки пред женските, какъвто е случаят при птиците.
За да бъдат определени като песен, звуците трябва да имат две основни характеристики: да бъдат множество отделни звуци вместо един единствен, повтарян безкрайно, както и да съдържат някаква времева закономерност, като например акорд, който се повтаря в мелодията, обяснява Холи.
Изследователите са декодирали ултразвуците с помощта на компютърна програма и са открили, че мъжките лабораторни мишки всъщност пеят.
Анализирайки група от 750 "срички", издавани от един мишок в продължение на 210 секунди, учените са открили, че животното издава тези звуци, следвайки определена "партитура".
Подобни резултати са наблюдавани и при други 45 мъжки мишки, което означава, че при тези гризачи става дума за ултразвукова вокализация.
Песните на мишките са били модифицирани така, че да бъдат доловими за човешкото ухо.
Ако анализът бъде потвърден от други изследвания, мишките ще се присъединят към малкия брой животни, които пеят в присъствието на представител на противоположния пол.
Такива животни "певци" са някои видове китове и делфини, насекомите и може би - прилепите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.