Европейската космическа сонда Венера Експрес бе изстреляна успешно в сряда с помощта на ракетата Съюз-Фрегат от космодрума Байконур в Казахстан, съобщи АФП. Изпращането на сондата към “звездата на Берже” е първата крачка на Европа към най-яркото небесно тяло след Слънцето и Луната.
“Бебето проплака! Венера Експрес започна оперативната си мисия!”, заяви Жан-Пиер Го, ръководител на екипа, конструирал сондата.
Ракетата излетя в 3 часа и 33 минути по Гринуич, а сондата се отдели след около час и половина след изтрелването. За да стигне до планетата, Венера Експрес ще лети в Космоса 163 дни и трябва да достигне целта си през месец април 2006 г., след което да навлезе в орбитата на “близначката на Земята”.
Обиколката й ще продължи два венерини дни или около шестнадесет месеца по земното време. Голямото различие в скоростта, с която тече времето на Венера и на Земята, е породено от факта, че жълтата планета се върти около оста си за 243 земни дни, а около Слънцето – за 225.
Целта на сондата е да разкрие загадката за атмосферата и геоложките особености на “звездата на Берже”. Тя ще трябва да докаже предполагаемата вулканична дейност на 800-те кратера на повърхността на Венера и голямата скорост на атмосферните течения, както и да открият причините за изключително силния парников ефект и произхода на жълтата венерина кора.
Учените знаят вече, че температурата на небесното тяло достига около 470º, атмосферното налягане е 90 пъти по-голямо от земното, вятърът достига скорост от 400 км/ч, а въздухът се състои от въглероден двуокис, азот, серен диоксид и водни пари.
Въпреки че хората са организирали многобройни мисии за изучаването на Венера, тя все още остава голяма загадка, тъй като е обвита от дебели плътни облаци.
Излитането на сондата Венера Експрес трябваше да се състои на 26 октомври, но беше отложено с няколко дни заради технически проблеми.