IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Южна Африка вече има своето гигантско „Око към Космоса“

Проектът за изграждането на най-големия телескоп в южното полукълбо е продължил цели пет години, а стойността на съоръжението е 25 млн. долара

Южна Африка вече има своето гигантско „Око към Космоса“

Южна Африка завърши изграждането на най-големия телескоп в южното полукълбо, наречен „Окото на Африка към Космоса“, съобщи АФП. Телескопът ще бъде официално представен днес от южноафриканския президент Табо Мбеки.

Съоръжението ще позволи наблюдение на звезди и галактики, намиращи се на един милиард пъти по-голямо разстояние от това на видимите с невъоръжено око обекти. За добиване на по-ясна представа създателите на телескопа обясняват, че с него би могло да се види „дори и пламък на свещ на Луната“, разбира се с уговорката, че само по себе си такова явление там не е възможно.

Окото на Африка“ се намира в полупустинния район Кару. Проектът за изграждането му е продължил цели пет години, а стойността на съоръжението е 25 млн. долара. Една трета от средствата са осигурени от южноафрикански фондове, а останалата част – от институции от САЩ, Полша, Германия, Великобритания и Нова Зеландия.

Това е най-значителното научно събитие в историята на Южна Африка“, уверява Фил Чарлз, директор на Южноафриканската астрономическа обсерватория. „Телескоп с тези мащаби и възможности не е проект за пет години, а приключение за няколко десетилетия“, добавя той.

От южното полукълбо могат да се правят редица астрономически наблюдения, които са невъзможни от северното. „Фантастично е, че астрономите ще могат да изучат малките галактики около Млечния път“, коментира Фил Чарлз.

Освен всичко друго „Окото на Африка“ представлява и важна стъпка към реализирането на нов амбициозен проект – изграждането на най-големия радиотелескоп в света. Желаещите да участват в новото начинание са Южна Африка, Австралия, Аржентина и Китай.

Страната-победител, в която ще се намира бъдещото съоръжение, чиято цел е да улавя далечни радиосигнали от Космоса, ще стане известна през 2008 г. Очаква се проектът да протече на няколко етапа и да бъде завършен най-късно до 2020 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата