Норвежки, британски и немски учени са открили нови хидротермални източници на дъното на Атлантическия, Северния ледовит и Индийския океан, което може би ще позволи да се проследи по-добре геоложкото развитие на Земята, както и произходът на първичните форми на живот, съобщи АП.
Доскоро се смяташе, че термални източници съществуват само в Тихия океан - район, известен с интензивната си вулканична дейност и с бързо разширяващо се океанско дъно.
Хидротермалните източници се появяват, когато студената вода се просмуква в цепнатините на океанското дъно на стотици и дори хиляди метри дълбочина и когато тази вода достигне свръхнагрята скала. Този контакт предизвиква образуването на гейзер, чиято температура може да достигне 400 градуса.
Новите източници са локализирани през април в южната част на Атлантика от немски учени. Три месеца по-късно норвежки изследователи са открили други източници между Гренландия и Исландия. Британските учени пък са наблюдавали явлението в Индийския океан.
Учените смятат, че близо до тези източници има значителни залежи от желязо, мед и цинк, които придават на водните изпарения тъмен цвят. Съвременните технологии обаче не позволяват експлоатацията им, или поне не на разумна цена.
Морските биолози също се интересуват от тези източници, около които има уникална екосистема.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.