Северният магнитен полюс се мести от Северна Америка към Сибир с такава скорост, че прословутите северни сияния в Аляска след 50 години може би ще се виждат в Сибир и Северна Европа, според учени от Университета в Орегон.
Въпреки ускоряването на процеса през последните сто години възможността да станем свидетели на изчезването на земното магнитно поле е малко вероятна. Магнитните полюси са част от полето, създадено от желязото в течно състояние в центъра на Земята. Те не съвпадат с географските полюси.
Учените знаят от много време, че магнитните полюси се местят. В някои редки случаи може дори двата полюса да се разменят. Причината за тези движения обаче остава загадка.
Миграцията към Сибир може да е част от нормално колебание и в края на краищата полюсът да се върне към Канада, обяснява Джозеф Стоунър, изследовател в Университета в Орегон.
Предишни проучвания показват, че силата на земното магнитно поле е намаляла с 10% за последните 150 години. За този период северният магнитен полюс се е изместил с около 1 100 км към арктическия район, според нов анализ на Джозеф Стоунър.
Северният магнитен полюс е открит през 1831 г. През 1904 той вече се е бил отклонил с около 50 км.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.