Разредените горни слоеве на атмосферата на Земята могат да се превърнат в неизчерпаем източник на "гориво" за орбиталния събирач на космически боклук - проект за такъв апарат е разработил Марк Матни от космическия център "Джонсън" на НАСА, съобщи РИА "Новости".
Един от главните проблеми при събирането на космически отпадъци е трудното улавяне на отработените степени на ракети, спътници или парчета от техниката, които не са приспособени за това.
Възможен вариант за решение е да се използва струя йонизиран газ от електрореактивни двигатели, която да "издухва" обекта от орбита. Тук обаче възниква друг проблем - запасите от работно тяло в двигателя (в ролята на което по принцип се използва ксенон) са ограничени и няма смисъл да се изразходват огромни средства за изстрелване на "боклукчийски камиони", които могат да почистят само около десетина "мъртви" спътника.
В статия, публикувана в бюлетина на управлението на НАСА по изучаване на космическите отпадъци, Матни предлага като източник на работно тяло да се използва разреденият газ от горните слоеве на земната атмосфера на височина ниска околоземна орбита.
"Продължителността на живот на такъв апарат ще е ограничена само от срока на съществуване на неговите компоненти, но не от запасите от гориво", се твърди в статията.
Наличието на неизчерпаем запас от работно тяло ще позволи на апарата активно да маневрира - да се вдига на по-висока орбита, за да достигне до един или до друг обект. Тъй като на голяма височина плътността на атмосферата е по-ниска, Матни предлага "хибриден" подход - за маневрите на високи орбити да се използват "собствени" запаси, а на ниски - газ от атмосферата.
(БТА)