Сградата има общо 278 жилища с една до четири стаи, малко входно антре, общ хол с кухненски бокс и баня. Температурата в различните помещения може да бъде регулирана с термостат по желание от 17 до 25 градуса.
Пасивните къщи са създадени чрез подобряване на стандартите на нискоенергийните сгради. Годишните разходи за топла вода и парно в нискоенергийни къщи са между 6 и 7 евро на квадратен метър, а месечните са съответно 50 евроцента на квадратен метър. При пасивните къщи тези разходи се намаляват с още 60% и представляват месечно 20 евроцента на квадратен метър. За едно средно голямо тристайно жилище от 88 м2 чиста площ разходите за отопление са годишно около 210 евро.
Пасивните къщи създават както през зимата, така и през лятото, приятна стайна температура, без ползване на конвенционални отоплителни системи. Този вид сгради може да се отоплява само чрез топлината, отдадена от хората, намиращи се в тях, чрез електроуредите или осветлението, а така също и чрез проникващата през прозорците слънчева енергия и леко допълнително затопляне на въздуха.
За да се постигне този ефект, сградите се отличават с херметическа опаковка и дебела 30 см топлоизолация. Остъкляването е с топлинна изолация и специално конструирани трислойни прозорци.
При проветряване на помещенията в обикновените сгради чрез отваряне на прозорците се губи близо 50% от топлината, докато в пасивните къщи функционира автоматична вентилация, която запазва топлината до 90%. Това се постига с пасивно предварително затопляне или охлаждане на въздуха с помощта на геотермалната енергия.
Нискоенергийният стандарт е задължителен за всички нови строежи във Виена. В търсенето на възможности за енергийна ефективност през 2001 г. се стигна до промяна в наредбите за строителство, която разрешава издигането и на многоетажни дървени сгради.
Обитателите им особено ценят уюта на дървото като строителен материал. Противопожарната обезопасеност се дължи на използването на негорими материали и изолации, както и на строгите предписания за прокарването на кабели.
Разрешава се издигането на три етажа и тавански помещения с дървена конструкция, а в случай, че партерът е от масивни строителни материали, се допуска и четвърти основен етаж от дърво. При всички случаи се следват строги предписания за огнеустойчивост и противопожарна безопасност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.