Постепенно затопляне в северната част и тропическите райони на Атлантическия океан допринася за климатични промени в Антарктида, сочат резултатите от американско изследване, цитирани от Сайънс дейли.
Учени от Нюйоркския университет заявиха, че данни за атмосферата от повече от три десетилетия разкриват нови пътища, чрез които условията в далечен регион допринасят за климатични промени в Антарктида.
През последните няколко десетилетия в Антарктида настъпиха драматични климатични промени, като на Антарктическия полуостров е най-голямото затопляне в сравнение с който е да било друг район на планетата, припомниха учените.
"Получените резултати показват нещо неочаквано и неизвестно досега - силата, която стои зад климатичните промени в най-южните части на южното полукълбо, е свързана с Атлантическия океан, заяви Сичън Ли от университета. Изследването потвърждава, че затопляне в един регион може да има своето въздействие върху друг."
Учените изследвали температурните промени по морската повърхност в северната част и тропическите райони на Атлантическия океан. Така открили взаимовръзка, когато сравнили температурните промени по морската повърхност с климатичните промени в Антарктида. Учените ползвали също глобален климатичен модел, за да симулират затопляне в северната част на Атлантическия океан. Симулациите им позволили да установят, че са налице климатични промени в Антарктида.
Макар данните от анализа да показваха взаимовръзка, използването на компютърен модел ни даде възможност да заключим, че затопляне в северната част на Атлантическия океан предизвиква климатични промени в Антарктида, а не обратното, поясни Дейвид Холанд от екипа. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър", пише БТА.