IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Умен телескоп ще надникне отвъд ръба на Вселената

Swift скоро ще премине границите на представите ни за Космоса и ще види най-отдалечените обекти във Вселената, регистрирани някога

Телескопът може да види събития и обекти на нерегистрирани досега разстояния. Снимка: Корбис

Телескопът Swift скоро ще премине границите на представите ни за Космоса и ще види най-отдалечените обекти във Вселената, регистрирани някога, съобщи ВВС, цитирайки учен от НАСА.

Космическата обсерватория към НАСА веднъж вече „погледна“ на разстояние от 13 милиарда светлинни години и регистрира светлината от експлозията на катаклизмична звезда.

Сега обаче д-р Нийл Герел очаква Swift да види дори по-отдалечени събития и обекти. Според изследователя телескопът има способността да види и първите звезди, които са огрели Космоса.

„Това е голяма надежда“, заяви той по време на британската Националната среща на астрономите в Университета Лейчестър.

Устройството е конструирано да улови мощните гама лъчи - изключително ярки, но краткотрайни искри на високоенергийна радиация, които сигнализират за някои от най-мощните процеси във Вселената.

След като ги засече, обсерваторията ще наблюдава директно лъчите със специални телескопи, а също така ще присъедини и други космически и наземни устройства да наблюдават феерията.

На 12 септември миналата година Swift засече избухването на гама лъчите при умирането на голяма звезда и раждането на черна дупка. Учените тогава определиха, че събитията се случват на 12.8 милиарда светлинни години във Вселената и почти отговарят като период на Големия взрив – само около 1 милиард години по-рано.

В момента определянето на точното време, в което са се случили ключови събития във Вселената, е най-голямото предизвикателство пред астрофизиката.

Учените мечтаят да получат доказателства за образуването на звездите. Сега се предполага, че тези сини и горещи гиганти са се зародили от студен газ, който е бил разпространен в Космоса няколкостотин милиона години след Големия взрив.

Смята се, че когато звездите са се родили, те са предизвикали края на периода на мрак и са „накарали“ газът да произведе дифузната интергалактическа плазма, която днес се забелязва между намиращи се наблизо звезди.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата