Правителствата на африканските държави насадиха дърво-чудо, растящо в неблагоприятните условия на континента, а то така се разпространи, че се превърна в бич за населението, съобщи АФП.
„Просописът е дърво с неоспорими качества – вирее на места, където всяко друго растение би загинало, плодовете му са много хранителни за добитъка, а кората му е идеална за горене”, обясни Симон Чог – учен от изследователския институт в Кения.
През 80-те години правителствата на африканските държави окуражиха масовото му засаждане, а ООН подпомогна с финансови средства операцията. Човекът обаче бързо изгуби контрол над природата и в настоящия момент дървото покрива около един милион хектара само Кения.
Учените твърдят, че плодовете на дървото са твърде сладки за животните и зъбите им започват да падат, след което измират, тъй като вече не могат да ядат.
Бързото разпространяване на дървото пречи и на хората –стотици хора са принудени да се изселят от домовете си, обрастващи в зеленина.
Правителствата на засегнатите държави предприеха крути мерки – отсичат цели гори с просописа и ги превръщат в дървени въглища.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.