Черните дупки са най-ефикасните и екологични „мотори” във Вселената, съобщи АП, като цитира изследване, направено от американски астрофизици.
За първи път учените изучават функционирането на мистериозните черни дупки, като наблюдават девет от тях, намиращи се в различни галактики – много по-големи от Млечен път, на разстояние от 50 до 400 милиона светлинни години от нас. Изследването е извършено благодарение на мощния телескоп „X Chandra”.
По време на работата си американските учени установили, че черните дупки поглъщат огромни количества горещи газове и изхвърлят с голяма скорост безброй фини частици. Феноменът прилича на начина, по който функционира мотор.
„Ако можехме да създадем такъв мотор, то колите ни щяха да изминават 1, 6 милиарда километра само с 3,8 литра гориво”, заяви ръководителят на изследването - Стив Алън от Станордския университет. Астрофизикът добави, че най-отдавна образувалите се черни дупки работят с най-голяма мощност.
Учените смятат, че черните дупки играят важна роля за поддържането на известен ред в големите галактики, като чрез моторната си функция възпрепятстват образуването на прекалено голям брой звезди. Според астрофизиците черните дупки спомагат и за отделянето на една галактика от друга, като не им дават възможност да се погълнат.