IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Нови сателити на НАСА ще изучават промените в глобалния климат

CloudSat разполага с мощни радари, които ще проникнат в структурата на облаците и ще изследват тяхното водно съдържание

С помощта на апаратура 1000 пъти по-мощна от обикновените метеорологични радари, CloudSat ще изпраща триизмерни карти на облаците. Снимка: Ройтерс

НАСА пусна два нови сателита миналия петък, които ще помогнат на учените да прецизират компютърните модели, чрез които изготвят прогнозата за времето и следят глобалните промени в климата, предаде агенция Ройтерс.

Двата сателита CloudSat и CALIPSO бяха изстреляни от базата в Калифорния с едноседмично закъснение поради атмосферни и технически причини.

CloudSat разполага с мощни радари, които ще проникнат в структурата на облаците и ще изследват тяхното водно съдържание.

По мнението на учени, участващи в мисията, облаците играят изключително важна роля за метеорологичното състояние на нашата планетата, въпреки че в тях се съдържа едва 1% от глобалните водни ресурси.

CloudSat ще даде отговор за това как се образува дъждът и снегът от облаците, как те се разпространяват в различни точки на света и как облаците влияят на климата на Земята“, казва главният изследовател от Държавния университет в Колорадо, Грейм Стивънс.

С помощта на апаратура 1000 пъти по-мощна от обикновените метеорологични радари, CloudSat ще изпраща триизмерни карти на облаците, които ще спомогнат да се определи разположението и формата на водните молекули.

Същевременно CALIPSO ще открива различни частици аерозол и ще изучава как те взаимодействат с облаците и се движат през атмосферата.

Тези частици се образуват от горски пожари, вредните емисии газове и се считат за ключов фактор за изследване на глобалното затопляне и за намиране на решение на този проблем.

Според изследванията средната температура на повърхността на Земята ще се увеличи с около 3,5° С през следващите 100 години.

Несигурността в проучванията идва от факта, че все още не е уточнено точното влияние на облаците върху температурата. Частиците аерозол в облаците могат или да охладят планетата като отклонят слънчевата енергия обратно в космоса, или да увеличат температурата като задържат топлината в атмосферата.

Трябва да разгадаем влиянието на аерозола върху климата, защото то противодейства на парниковите газове“, казва Дейвид Уинкър, главен изследовател от центъра на НАСА във Виргиния и член на екипа, отговорен за CALIPSO.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата