Известен със своята спорна кампания да понижи Плутон и да го лиши от статуса на планета, астрономът д-р Майкъл Брайн от Калифорнийския технологичен институт отново влезе в серия. Този път той има доста по-положително предложение, което намеква за съществуването на девета планета в Слънчевата ни система, съобщава Digital Trends.
Този път идеята на Браун е приета доста по-положително от общността на астрономите и дори получава подкрепа от проекта SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence - търсенето на извънземен разум), който също е открил голям обект в неговото прогнозирано местоположението на деветата планета.
Предполагаемата планета, която засега се нарича просто "Планета 9", е твърде далече, за да се види със земните телескопи, но това не означава, че не може да бъде открита с други методи. Браун се фокусира върху влиянието на гравитацията, като предоставя данни, които показват странен орбитален модел на някои от най-далечните обекти в Слънчевата система.
Тези обекти от пояса на Кайпер имат необичайни орбити, когато се приближават към Слънцето. Въпреки разликата в дължината им, всичките 6 обекта подхождат към Слънцето от една и съща страна и на едно и също разстояние. Браун смята, че това не е съвпадение, а знак, че тези отклонения са в резултат от обикалянето на тези обекти около девета планета, чиято гравитация влияе на техните орбити.
Първоначално новините от Браун са посрещнати с доста голяма доза скептицизъм, но теорията му наскоро бе подкрепена на един от форумите на учените, които работят по проекта SETI. На него те са предоставили достоверна за общността информация, че обектите от пояса на Кайпер имат еднаква орбита - между 30 и 50 астрономически единици (една таква е равна на разстоянието от Земята до Слънцето). Техните изчисления за предполагаемото място, от което трябва да идват е точно мястото, на което Браун смята, че се намира деветата планета.
Определено хипотезата на Браун предизвиква интерес, но общността на астрономите подхожда с резерви, тъй като той и преди е правил ненадеждни прогнози на база гравитационното влияние. Освен това, деветата планета се коментира от доста време от различни астрономи, но за потвърждението от SETI е много по-авторитетно и дава надежди за откриването на новата планета.
Появиха се още доказателства за деветата планета
Позицията е овакантена, след като Плутон загуби статуса си
31.03.2016 | 09:37 ч. Обновена: 16.04.2025 | 14:13 ч.
18

Снимка: архив Reuters
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Черно море и Берое завършиха 1:1 в последния си мач от редовния сезон
-
Джей Ди Ванс: САЩ са оптимисти, че могат да сложат край на войната
-
Официално: България ще играе срещу Испания, Турция и Грузия в София
-
Германия спира доставката на изтребители Eurofighter за Турция
-
Полицията установи за ден 21 пияни и 19 дрогирани шофьори
-
Путин: Много страни искат да си сътрудничат с нас в космическата индустрия
-
2-годишно дете се разходи 13 км през територия, обитавана от лъвове
-
Украйна получи почти всички дарени системи Patriot
-
Германските власти поискали всички документи за ареста на Дани Кики на български, не разбрали превода
-
Армията на САЩ засилва производството на следващо поколение танкове Abrams
-
Тръмп нарече Харвард посмешище, което учи на омраза и глупост
-
Ще даде ли Германия най-накрая ракети "Таурус" на Украйна?
-
След Украйна Путин може да се насочи към Централна Азия, търси вдъхновение в миналото
-
Русия в ООН: Прекратяване на огъня в Украйна е нереалистично
-
Борисов за протестите: Не спах, защото "Реал Мадрид" ни биха, но не мога да протестирам срещу "Арсенал"
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата