IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Люлката на живота тръгва от... кратера Чиксулуб

Учени са взели проби от вътрешността на уникалния феномен

Снимка: Facebook

Снимка: Facebook

Археолози и антрополози смятат, че Месопотамия е люлката на цивилизацията. Ново изследване навежда на мисълта, че люлката на ранния живот е кратер, съобщи ЮПИ.

Резултатите от изследването сочат, че удари на астероиди могат да деформират твърдата земя така, че да се образуват екологични ниши. Заключенията на учените са въз основа на анализ на скална проба от вътрешността на кратера Чиксулуб в Мексико.

Той е образуван вследствие на сблъсък на космическо тяло със Земята преди 65 милиона години. Сблъсъкът бил толкова силен, че изчезнали 75% от живите организми на планетата, включително динозаврите.

Взетите от вътрешността на кратера проби не само разкриват как подобен сблъсък може да унищожи живота. Те показват също какви могат да са последствията за твърдата земя от толкова силен сблъсък. Пробите свидетелстват, че след сблъсъка скалите имали по-малка плътност и станали по-шуплести, отколкото предсказват компютърните модели.

Малки отвори в скалите са имали ролята на развъдници на най-ранните форми на живот, уверяват учените. Става дума за места, където водата и кислородът можели да се смесят с хранителни вещества. Кратерът осигурил на бактерии и други едноклетъчни убежище, в което те били защитени от външната среда.

"Трудно е да се повярва, че едни и същи сили, които заличили динозаврите от лицето на Земята, по-късно са имали друга роля, предоставяйки първите убежища за най-ранния живот на планетата", заяви ръководителката на изследването Джоана Морган от Импириъл колидж в Лондон.

"Надяваме се, че допълнителни изследвания на пробите ще допринесат да се разбере как животът може да съществува под земната повърхност", допълва тя, цитирана от БТА. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата