Астрономи от университета на Кембридж откриха звезда, приблизително колкото планетата Сатурн, която е най-малката, известна на науката, съобщи ЮПИ.
Размерът на EBLM JO555-57Ab е едва над границата, която отделя кафявите джуджета от звездите. Масата й е точно колкото е необходимо, за да се захранва ядрен синтез - преобразуване на водородни ядра в хелий в центъра на звездата.
Звездата е много слаба и излъчва малко светлина, макар и в нея да протича ядрен синтез.
Според специалистите не е вероятно да съществува по-малка звезда от EBLM JO555-57Ab.
"Откритието ни разкрива колко малки могат да бъдат звездите - каза Александър фон Бьотихер от астрономическия институт "Кевъндиш" в Кембридж. - Ако тази звезда беше с малко по-малка маса, нямаше да има синтез в ядрото й и тя щеше да е кафяво джудже".
Учените са открили EBLM JO555-57Ab по доплеровите промени в спектъра на по-голяма от нея звезда, с която тя е в една система, и така са измерили размера и масата й.
"Тази звезда е по-малка и вероятно по-студена от много известни газови гиганти извън Слънчевата система" - допълни Александър фон Бьотихер.
Вероятността да има екзопланети с условия за живот е по-голяма около малките и бледи звезди.
Във Вселената има много звезди, чиято маса е под 20 процента от тази на Слънцето, но те са трудни за откриване. EBLM JO555-57Ab дава възможност на астрономите да изучат тези миниатюрни звезди.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.