IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Космическа сонда кацна на Титан

Европейската космическа агенция започна да публикува първите снимки от повърхността на Титан – най-големия спътник на Сатурн, направени от сондата Huygens.

Рисунка - EADS Astrium

Европейската космическа агенция започна да публикува първите снимки от повърхността на Титан – най-големия спътник на Сатурн, направени от сондата Huygens. 

Космическият апарат Cassini-Huygens бе изстрелян преди осем години през 1997 година и е съвместен проект на NASA и Европейската космическа агенция. В орбита около Сатурн американският Cassini влиза през юли 2004, а на 25 декември 2004 година  Huygens се отделя от Cassini и започва 20 дневно сближаване с Титан, като през това време той преодолява 4 милиона километра. На 14 януари сондата влиза в оранжевата и мъглива атмосфера на Титан със скорост 18 хиляди километра в час. В течение на няколко минути след влизането в атмосферата скоростта пада до 1400 километра в час, като последователно Huygens е използвал 3 парашута за да кацне меко на повърхността на спътника на Сатурн. През цялото време на приземяване в продължение на 2 часа и половина сондата е правила снимки и е анализирала състава на атмосферата.

От центъра на управление на полета съобщават че на Huygens му се е удало да кацне на твърда основа, избягвайки многочислените езера от течен метан, и веднага е започнал да предава събрания информационен материал към космическата станция Cassini, която се намира в орбита около Сатурн. Титан се явява на най-отдалеченото небесно тяло, на което се е удало да кацне космически апарат от Земята, и е единственият в Слънчевата система спътник със собствена голяма атмосфера. Основната задача на сондата е да се изучи атмосферата на спътника на Сатурн, която се състой от основно от азон и метан. Анализът на информацията от сондата ще позволи да се провери хипотезата за съществуване на сложни органични съединения на Титан, тъй като според мнението на експертите този спътник е своеобразен аналог на Земята в по ранните етапи на неиното развитие преди 4.6 милиарда години.

Титан е най голямата луна на Сатурн, втори спътник по големина във Слънчевата система след Ганимед на Юпитер и е открит през 1655 година от астронома Христиан Хюйгенс, които е открил и пръстените на Сатурн. Италианският учен Жан-Доминик Касини е открил Япет, Рея, Тетас и Диона както и най-големия процеп в пръстените на Сатурн, които носи и неговото име.

Батериите на сондата Huygens са издържали повече от планираните 5 часа и сондата е успяла да предаде информацията към Земята. Първата снимка е била извършена по време на спускането на апарата през атмосферата от височена около 16 километра и според мнението на специалистите от Европейската космическа агенция на нея най-вероятно е изобразена брегова линия с разклонена система канали. Мисията на Cassini  ще продължи още четери години, като през цялото време тя ще се върти около Сатурн и ще предава снимки за планетата, както и ще се изследва произхода на пръстените на Сатурн и ще се търсят неизвестни негови спътници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата