Космическият апарат "Касини", който изследва системата на Сатурн от 2004 година, днес ще се разпадне в атмосферата на планетата, след като остана почти без гориво, съобщиха световните информационни агенции.
"Касини" прелетя на по-малко от 120 000 км от гигантската луна Титан в понеделник. Това промени траекторията на апарата достатъчно, за да се насочи необратимо за сблъсък със Сатурн.
Компонентите на апарата ще се стопят и ще се разпръснат сред газовете на планетата. Така няма да бъде замърсена системата на Сатурн, и по-специално луните Енцелад и Титан, където може да има живот.
През последните три часа преди "удара" най-новите събрани данни ще бъдат предадени пряко към Земята. Сигналът ще спре около 11,55 ч. по Гринуич (14,55 ч. българско време).
След като сондата навлезе в атмосферата на Сатурн, контакт с нея ще има за много кратко време - вероятно няколко десети от секундата. Последните данни ще бъдат получени от мрежата антени на НАСА за далечния космос в Канбера, Австралия.
"Касини" изследва Сатурн и "антуража му" от 62 луни от юли 2004 г. Той осигури данни за почти 4000 научни публикации.
От изстрелването през 1997 г. "Касини" е изминал 7,9 милиарда километра. Апаратът откри 6 луни, направи 453 000 снимки, изпълни 2,5 милиона команди, събра 635 гигабайта научни данни.
Мисията, която първоначално се наричаше "Касини-Хюйгенс", е съвместна - с участието на НАСА, Европейската космическа агенция и Италианската космическа агенция.
/БТА/