Учени от университета в Колорадо, САЩ установиха, че има връзка между бавните движения на магмата в земното ядро и земетресенията с магнитуд от над 7 по Рихтер през последните години.
Всичко това достигат като информация благодарение на компютъра Cheyenne, който им позволява да предвиждат промени в теченията за години напред.
Българският сеизмолог - зам.-директорът на Геофизичния институт към Българската академия на науките проф. Димчо Солаков заяви пред Bulgaria ON AIR, че това заключение е твърде кратко и неясно.
"Движенията на магмата са твърде бавни, така че периодът, установен от американските учени за такива предвиждания, не е достатъчно убедителен", категоричен бе проф. Солаков.
България е близо до район Вранча, Румъния - окръгът, от който страната ни помни най-страшното си земетресение от 1977 г.
Професорът коментира очакват ли ни бъдещи трусове отново от тази румънска част, като съобщи, че засега Вранча е спокойна, но "това съвсем нищо не значи".
"Там са ставали и ще стават земетресения. Ние не трябва да се плашим от тях, а да се борим да намаляваме евентуалните последствия", обясни експертът.
По думите му най-важните стъпки са три: качественото строителство, подготовката на населението за действия в случай на силно земетресение и - без паника!
"Наблюденията показват, че паниката може да вземе повече жертви, отколкото самият силен трус", заключи проф. Солаков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.