Едно от нещата, които ще четат в учебниците по история децата след 500 години, е, че през 21 век човекът за пръв път е заживял на други планети, започвайки с Марс. Това заяви Бас Лансдорп - основател на най-голямата частна инициатива за заселване на Червената планета, компанията "Марс уан" (Mars One).
По думите му миграцията към Марс много ще прилича на тази на Земята и по-конкретно към Северна Америка, където хората са се заселили и са създали нов свят. "Именно това ще направят хората на Марс, ще изградят нов свят", каза той пред БТА.
Отиването на Марс не е резервен вариант за човечеството, ако един ден стане голям катаклизъм на Земята, категоричен е Лансдорп. "Мисля, че отиването на Марс ще ни вдъхнови да положим по-добри грижи за своята собствена планета", коментира холандският предприемач.
Лансдорп представи в София пред българска публика отговори на фундаментални въпроси, свързани с бъдещето на човечеството.
По думите му, първият екипаж на Марс ще бъде изпратен през 2032 г. като преди това ще има няколко подготвителни мисии, в които ще бъде изградена база с помощта на роботизирана техника, преди да заминат хората. След това на всеки две години ще бъдат изпращани още екипажи. Животът ще бъде доста труден, особено за първите четирима души, защото, ако живеете на планета с ограничени ресурси и сте само четирима, ще ви бъде доста тежко, особено от психологична гледна точка.
"Когато се присъединят още хора, мисля, че ще започнат да строят на място различни неща с материали от Марс и животът им ще се подобри. Но всъщност това доста прилича на миграцията на Земята. Ако преди 200 години бяхте решили да се преместите в Северна Америка, вие също щяхте да отидете на по-непригодно за живеене място с по-лошо образование и здравеопазване. След което щяхте да изградите нов свят и именно това ще направят хората на Марс. Ще изградят нов свят.", казва той.
Експертът коментира и думите на покойния физик Стивън Хокинг, който каза: "Не мисля, че човечеството ще оцелее през следващите 1000 години, ако не се разпръсне из космоса".
Лансдорп споделя, че е по-скоро оптимист. "Смятам, че ние хората създаваме големи проблеми, но също така ги решаваме. Аз съм на 41 години. Помня, че когато бях малък, един от най-големите проблеми беше киселинният дъжд. А вече не чувате за това. Очевидно сме се справили. И никой не отбелязва тържествено, че сме решили този голям проблем, но е факт, че вече го няма."
Той допълни, че щом има хора на Марс, това ще значи, че ако Земята експлодира, имаме резервен вариант. "Мисля, че помага, защото, ако отидем на Марс, ще вдъхновим хората тук на Земята да бъдат по-добри хора. Ще покажем, че Марс, второто най-добро място в Слънчевата система, не е място, където можем да преместим всички, защото не е планета, която може да поеме седем милиарда души. Мисля, че отиването на Марс ще ни вдъхнови да положим по-добри грижи за своята собствена планета.
Гостът също така обясни, че постоянно е в разговори с Илон Мъск. "Аз бях там няколко пъти, хора от Space X също бяха в нашия офис. Но те са доставчици на технологии, а ние не произвеждаме никакви технологии, а наемаме космически компании да ни снабдяват с технологии. Имаме договор с "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin) и сме много заинтересовани да закупим съоръжения за излитане и кацане от Space X. Но те не искат да правят мисия до Марс, те искат да бъдат доставчикът на технологии за масова миграция към Марс. Така че си пасваме идеално. Те са доставчикът, ние сме клиентът."
Той допълни, че крайната цел е да изпратят хора, които да кацнат на Марс и да им осигурят условия да оцелеят.
"Разбира се, има да извървим много път, преди да стигнем дотам. До момента сме събрали 6 милиона от 10-те, от които имаме нужда за следващите 12 месеца. На този етап набирането на останалите 4 милиона е най-голямото предизвикателство. След това ще има технологични трудности.", уточни той.