От 2010 година с неуспех са завършили 13 изстрелвания на руски ракети-носители, причинени от повреда в работата на самите ракети или на ускорителните им блокове, припомня ТАСС.
От тях осем старта бяха проведени от космодрума Байконур, три от Плесецк, по един от морската платформа в Тихия океан в рамките на програмата "Морски старт" и от новия руски космодрум Восточний.
В резултат на неуспешните стартове бяха загубени три товарни кораба "Прогрес" и 32 спътника, сред които 19 чуждестранни.
Агенция ДПА припомня, че корабите "Союз" са нещо като космически товарен кон, свършил много работа за повече от половин век. Той е единствената връзка с Международната космическа станция /МКС/, след като НАСА прекрати програмата на совалките. За разлика от тях корабът "Союз" може да се използва само еднократно. Той доставя космонавти и астронавти в космоса, след което ги връща обратно на Земята.
Първият полет на "Союз" през 1967 година завърши с трагедия. При завръщането му в атмосферата парашутът му не се отвори и "Союз-1" се разби на Земята, при което загина космонавтът Владимир Комаров.
Мисията на "Союз-11" също завърши с трагедия през 1971 година, когато дефектира дюза и заради разхерметизация загинаха тримата космонавти на борда.
Корабът "Союз" се състои от три части - обслужващ модул, орбитален модул и модул за завръщане. Орбиталният модул се използва след скачването с МКС като "спасителна лодка" в случай че станцията трябва спешно да бъде напусната.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.