IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Изкуствен интелект открива Алцхаймер преди диагнозата?

Навременната диагноза на болестта е изключително важна

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Нова конволюционна невронна мрежа използва сканирания на мозъка от позитронна емисионна томография за откриване на биологични признаци на болестта на Алцхаймер години преди появата на симптомите, съобщават изследователи от "Радиологичното дружество на Северна Америка".

Технологията за изкуствен интелект подобрява способността на мозъчното изобразяване да прогнозира болестта на Алцхаймер, според проучване, публикувано в списание "Radiology".

Навременната диагноза на болестта на Алцхаймер е изключително важна, тъй като лечението и интервенциите са по-ефективни в началото на заболяването. Ранната диагноза обаче се оказва предизвикателство. Изследванията свързват процеса на заболяването с промени в метаболизма, но тези промени могат да бъдат трудно разпознати.

Чрез дълбокото учене алгоритъмът, създаден от изследователите успява да се научи именно на метаболитните модели, които съответстват на болестта на Алцхаймер.

Учените са го тествали на независим набор от 40 изследвания на изображения от 40 пациенти, които никога не са изследвали. Алгоритъмът постига 100% чувствителност при откриване на заболяването със средно повече от шест години преди окончателната диагноза.

Алгоритъмът може да бъде полезен инструмент за допълване на работата на радиолозите - особено във връзка с други биохимични и изображения тестове, осигуряващи възможност за ранна терапевтична интервенция.

Когато вече има симптоми на болестта на Алцхаймер, загубата на мозъчен обем е толкова значима, че е твърде късно да за намеса.

"Ако можем да го открием по-рано, това е възможност за следователите потенциално да намерят по-добри начини да забавят или дори да спрат болестния процес", обяснява д-р Сон от Катедрата по радиология и биомедицински изображения в Калифорнийския университет в Сан Франциско, съавтор на изследването.

Бъдещите насоки на изследването включват обучение на алгоритъма за дълбоко учене да търси модели, свързани с натрупването на бета-амилоидни и тау протеини, които са маркери, специфични за болестта на Алцхаймер.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата