Средната температура на планетата се покачва от 1700-те години и индустриалната революция. Преди три години, през 2015 г., 195 държави подписаха това, което е известно като Парижкото споразумение. В него те се съгласиха да ограничат емисиите на парникови газове, за да ограничат това затопляне до 2100 г.
Целта е да не се допусне то да надхвърли 2 градуса по Целзий (3,6 градуса по Фаренхайт) в сравнение с времето преди индустриализацията. Но в нов доклад се казва, че може да има големи ползи за поставянето на още по-ниска цел.
Ако Земята се затопли само с 1,5 градуса по Целзий, ще видим по-малко опасни за живота крайности в топлината, сушата и валежите. Също така ще има по-малко увеличение на морското равнище и по-малко видове ще изчезнат.
Новият доклад идва от Междуправителствената експертна група по изменение на климата или от Междуправителствения комитет по изменение на климата.
1,5 градуса спрямо 2
Двата изхода от ситуацията биха довели до много различни промени. Чрез намаляване на затоплянето до 1,5 градуса, хората ще изпитат по-малко аномалии в топлината, дъждовете и сушата. Половин градус по-малко затопляне също ще се облекчи със средно около 0,1 м покачването на морското равнище до 2100. Това би изложило с 10 милиона по-малко хора на свързани с покачването на водата рискове като наводнения, инфраструктурни щети, пробив на солена вода в сладководни ресурси.
Също така ще има ползи за растенията и животните. При затопляне с 1,5 градуса, много по-малко местообитания ще бъдат загубени в сравнение с 2 градуса затопляне. Другите климатични рискове за животинските и растителните видове също ще бъдат по-меки. Например могат да бъдат ограничени горските пожари и разпространението на инвазивни видове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.