Естествен антиоксидант, който можем да открием в зърнените храни, може да запази храната по-дълго и да замени синтетичните антиоксиданти, използвани понастоящем от хранителната индустрия, според изследователи от Penn State.
"В момента в хранително-вкусовата промишленост има голяма възможност да се заменят синтетичните съставки с естествени алтернативи", казва Андрю С. Елдер, докторант по хранителни науки.
"Потребителите искат чисти етикети - искат синтетичните химически съставки да бъдат отстранени, поради факта, че не ги разпознават и че някои от тях имат предполагаема токсичност", допълва той.
Растения като пшеница, ръж и ечемик, произвеждат естествени препарати, които могат предотвратят растежа на плесени, бактерии и други организми върху храната. Изследователите се чудят дали т.нар. алкил резорциноли, които се извличат именно от тези култури, също биха могли да запазят храната по същия начин, както синтетичните.
Друга алтернатива са омега-3 мастните киселини. Добавянето на масла, богати на омега-3 мастни киселини към храната може да повиши ползите за нашето здраве. Тези масла обаче имат по-кратък срок на годност, което може да доведе до по-бързо разваляне на храната, към която сме ги добавили.
"Няма много естествени алтернативи на синтетичните антиоксиданти", казва Елдер. – "Но нашата работа е насочена към идентифициране на нови естествени антиоксиданти за удължаване на срока на годност на храните и удовлетворяване на потребителските изисквания".
Алкил резорцинолите имат здравни ползи за хората и могат да помогнат за предпазване от рак, което ги прави идеални естествени добавки, пише Medicalxpress. Те също идват от продукти на зърнените култури, които хранителната промишленост обикновено изхвърля или използва за храна на животни (трици).
Екипът е разработил техника за извличане и пречистване на алкил резорцинолите от ръжени трици.
"Опитваме се да идентифицираме естествени антиоксиданти, които са лесни за употреба, безопасни и ефективни", каза Елдер. – "Надяваме се, че един ден тази работа ще доведе до това алкил резорцинолите да бъдат на разположение на пазара и да предоставят повече възможности за хранителната промишленост".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.