Наричат нашето време времето на връщане към природната медицина. Но организмът постепенно започва да привиква дори и към „бабините“ лечебни средства" и те губят първоначалния си ефект. Може ли да се окаже, че алтернативата на билките се намира на дъното на морето? В търсене на този отговор израелски учени стигнаха до... корала.
Трансплантация на кости от… корали, това е най-новият експеримент в болницата „Ихилов“ в центъра на Тел Авив. За първи път правят замяна на кост на крак с парче корал, предава БНР.
„Защо точно корали - ме питат всички, които за пръв път се сблъскват с проблема. Просто коралите по своя строеж приличат на гъбестата човешка кост. Вече имаме богата практика в използването им в зъбното протезиране и по-точно при присаждането на зъби“, обясни Оад Шварц - директор в научно направление за търсене на заместители на кости в болницата.
Сега на дневен ред е използването на корали в трансплантацията на човешки крайници. В Америка е разрешено да се трансплантира кост от един човек на друг. Но това крие опасност от пренасяне на болести. В Европа се присаждат кости от крава след много силното им загряване. Те обаче по-скоро приличат на керамичните и често организмът на пациента ги отхвърля. Получават се възпаления и дори натравяне.
Затова беше шанс да решат да приложат нашата методика, обяснява медикът.
„Предимството на коралите е, че не пренасят болести, а човешкият организъм не ги приема като чуждо тяло. Но според спогодбата от Киото е забранено да се берат корали, а глобите са солидни. Затова ние отглеждаме в пустинята Арава корали за медицински нужди. Басейните са стерилни и приличат на лаборатория. Първата операция по присаждане на корал беше направена преди няколко месеца в болница „Ихилов“ на 18-годишен младеж след отстраняване на тумор на костите. За тези месеци организмът му не е изхвърлил транспланта и даже е образувал свой калций около него. Резултатите учудиха дори и самите лекари“, каза Оад Шварц.
Според него сега е важно да бъде усъвършенствана методиката за отглеждане на корали. „Докато за зъбно протезиране е важно коралът да е много нежен, малък и бързо да се усвои от организма, за крайниците трябва да е много здрав и надежден и най-важното - да не се износва бързо. Параметрите налагат и експериментиране в начина на оглеждане. Става въпрос за ново направление в селското стопанство“, казва Шварц.
Освен за присаждане на дълга кост коралите се използват и при счупвания на ябълката на крака. Те не отменят златните или платинен пирони, но често остеопорозата или други заболявания са направили костта, на която трябва да се сложи пиронът, слаба и ненадеждна. Тогава най-напред трансплантират корал, на който поставят пирона и така няма опасност организмът да не го приеме.
„Човешкият организъм добре приема коралите. Мисля, че е време науката като водолаз да се гмурне в световния океан и да започне да използва неговите богатства“ посочва Оад Шварц.