Планктонът в северното полукълбо мигрира на север в резултат на климатичното затопляне, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
Янтра - кафява заради планктон и микроводорасли
"Това не е хубава вест за морските екосистеми - заяви ръководителят на изследването Лукас Йонкерс от университета в Бремен, Германия. - Група зоопланктон е изтласкана далеч от естествения си хабитат, а това е тревожно, защото означава, че дори ако климатичното затопляне не надхвърли 1,5 градуса Целзий, екосистемите вероятно ще са силно засегнати.", предаде БТА.
Учените изследвали фораминифери - едноклетъчни, снабдени с твърда и резистентна обвивка. След като фораминифери умрат, обвивките им падат на морското дъно и позволяват на учените да изследват следи от популациите им през вековете в различни райони на света. Едни проби, взети през периода 1978 - 2013 г., били сравнени с други от океански седименти, които датират отпреди няколко века. Оказало се, че неотдавнашните проби били сходни с онези от древността, които са събрани в морета по на юг. Това навежда на мисълта, че планктонът е мигрирал на север, докато водата се затопляла.
"Всичко е мигрирало на север - заключи Йонкерс. - На подобно място има голямо многообразие от видове. Сега обаче виждаме, че там се срещат видове, които предпочитат по-топлите води. Видове, които днес са наблюдавани край брега на Гренландия, по-рано са се срещали по на юг, ако се съди по седиментите, които датират от прединдустриалната епоха."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.