Учени откриха живи микроби на дълбочина 2,4 км в канадска мина - поредното доказателство, че микроорганизмите могат да живеят във всякаква среда, съобщи Сайънс алърт.
Ако ледът в Сибир се разтопи – Европа става негодна за живот
Наличието на сулфати в древната подпочвена вода в мината Кид крийк вероятно поддържа микробите живи. Те разчитат на тях, а не на кислорода, за да дишат, обясниха геолозите от университета в Торонто, предава БТА.
Самата пещерна вода е една от най-старите известни басейни на Земята. Тя е изолирана от повърхността на планетата от милиони години. До неотдавна се смяташе, че е невъзможно в такава среда да има живот заради липсата на жизненоважните химикали.
Учените са потърсили признаци за метаболизъм във взетите проби вода. Те са добавили източници на храна и са открили, че тя се преработва. Специалистите не са установили какви точно са микробите, а че има такива, по-специфично сулфат-редуциращи микроорганизми.
Макар и бактериите, живеещи на такава дълбочина, да не са особено важни за ежедневието ни, те обогатяват разбирането ни за живота и как той може да оцелее и в най-сурова среда.