Нови изчисления показват, че Вселената може да е с два милиарда години по-млада, отколкото приемаха специалистите досега, дори по-млада от предложеното от две други изследвания тази година, които намалиха годините й със стотици милиони, предаде Асошиейтед прес.
Тези колебания в изчисленията се дължат на различни подходи към сложния проблем как да се изчисли действителната възраст на Вселената.
"Съществува голяма несигурност как се движат звездите в галактиката" - каза ръководителката на изследването Ин Джее от института "Макс Планк".
Учените изчисляват възрастта на Вселената по движението на звездите - така измерват колко бързо тя се разширява. Ако Вселената се разширява по-бързо, значи е достигнала сегашния си размер за по-малко време, т.е. трябва да е сравнително по-млада.
Скоростта на разширение, наричана константа на Хъбъл, е едно от най-важните числа в космологията.
Общоприетата възраст на Вселената е 13,7 милиарда години, изчислена на база на константа на Хъбъл 70.
В новото изследване екипът на Ин Джее получава константа на Хъбъл 82,4. Така възрастта на Вселената би трябвало да е около 11,4 милиарда години.
Учените са събрали информация за изчисленията си на базата на гравитационните лещи - когато гравитацията изкривява светлината така, че далечни обекти изглеждат по-близки, и върху промяната в силата на светлината.
Друг подход, използван от европейски учени през 2013 г., е скоростта на разширяване на Вселената да бъде определена по остатъчната радиация от Големия взрив. Така тя е по-бавна от 67.
В началото на годината нобелистът Адам Рийс стигна до стойност 74, а друг екип - до 73,3.
/БТА/