Международен екип от археолози за пръв път попадна на конусообразни "шапки", които са били носени от древните египтяни, съобщи Сайънс нюз.
Рисунки на тези детайли от облеклото се срещат в артефакти, които датират отпреди около 3500 години, но досега подобни конуси не бяха намерени. Някои учени смятаха, че всъщност конусообразни шапки не е имало, а са присъствали единствено в художествени изображения.
Специалистите открили остатъци от "шапки" върху скелетите на двама души в могили, разположени сред руините на древноегипетския град Амарна. Градът бил построен при управлението на фараон Ехнатон и просъществувал от 1346 г. до 1332 г. пр. Христа, когато бил напуснат от жителите му. Един от конусите принадлежал на жена на около 20-годишна възраст, а другият - на 15-20-годишен човек с неустановен пол, пише БТА.
Било констатирано, че "шапките" са кухи и направени от пчелен восък. Макар някои учени да предполагаха, че конусите са съдържали мас или ароматизиран с дървесна смола восък, не бяха открити следи от мас, а ако е имало ароматни вещества, те отдавна са се изпарили.
Конусите вероятно са имали ритуално значение - в съответствие с вярванията на древните египтяни са помагали на мъртъвците в задгробния живот.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.