Близо 1 млрд. души по света вече спазват социална дистанция и са под карантина с една единствена цел - да изправим кривата и разпространението на COVID-19. Но всичко това ни струва много - освен икономическа криза изолацията се отразява и на психиката ни.
За щастие на Земята, и съвсем близо до нея има хора, които имат богат опит с това - астронавтите.
Една от тях е Пеги Уитсън, която през 2017 г. счупи рекорда за най-много последователни дни в космоса и прекара 665 дни на Международната космическа станция.
WATCH: @AstroPeggy, one of the most successful astronauts in American history, shares her advice for staying in during the #coronavirus pandemic: “You have to be able to communicate effectively... that is the most important thing you have to be able to do.” pic.twitter.com/m3mzy0BOsE
— CBS This Morning (@CBSThisMorning) March 23, 2020
"Изолацията е много постижима, но е важно да можем да комуникираме с хората, с които сме заедно", обяснява тя.
Пеги сравнява текущата ситуация с ежедневието на астронавтите на МКС и дава съвети за живота под карантина.
"Много хора се опитват да работят от вкъщи и да се грижат за децата си и това се оказва предизвикателство. Но всъщност ние това правим на борда на МКС. Нашият екип става наше семейство в орбита и не само работим с тях през деня, но и вечер не отиваме вкъщи", обяснява тя.
За да мине гладко денят им, астронавтите се подготвят предварително с комуникационни умения.
Но онова, което държало духа на астронавтите в орбита, било общата цел.
"COVID-19 ни дава висша цел, точно както когато сме в космоса, защото чрез карантината спасяваме животи", обяснява Пеги Уитсън. "Важно е да разберем тази цел и да проумеем, че тя ни дава сили и основание да намерим сили да се справим със ситуацията.
И не на последно място на хората, на които им е писнало да стоят вкъщи, Пеги дава съвет: Тя би свършила всичко, което си е била наумила преди време.
Задайте си въпроса "Какво бих направил, ако имах повече време", казва тя. И просто го направете.
Пенсионираният астронавт на НАСА споделя в статия за за в."Ню Йорк таймс", че според него най-доброто противодействие на изолацията е да "излезеш навън". Тъкмо това и гледката на природата са му липсвали най-много по време на космическата мисия.
Той съветва по време на принудителната изолация да се придържаме към график на дейностите, да си водим дневник, да гледаме телевизия и да спим много.
Не е нужно да тренирате по два часа и половина на ден, както се налага на астронавтите, но не е лошо да се раздвижвате поне веднъж на ден, препоръчва Кели.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.