Компанията IBM и научното списание National Geographic започват антропологично-генетично изследване, чиято цел е да се установи с по-голяма точност посоката на миграция на човечеството през вековете. Така ще могат да се обяснят по-добре някои явления в човешката история, както и приликите и разликите между народите.
Проектът се нарича „Генографика“ и предвижда създаването на най-голямата база данни с човешка ДНК. Генетичният материал ще бъде събиран от стотици хиляди хора по цялата планета.
Информацията от всеки човек ще бъде анализирана и описана. При сравнението на различните ДНК ще се открият генетичните корени на човечеството и в какви посоки са били първите големи преселения. Изследването е финансирано от Waitt Family Foundation, планирано е да бъдат изградени 10 центъра в целия свят, които да съберат и анализират над 100 000 ДНК-проби.
"Този проект е огромна крачка за антропологията и ще ни помогне в изучаването на човешката история в най-ранните й етапи", обясни Спенсър Уелс, един от изследователите. "Нашето ДНК съдържа обща за всички хора история, т. нар. родова памет. В днешно време хората мигрират и гените се смесват с много бързи темпове."
От своя страна IBM ще допринесе за проекта чрез труда на учените от отдела за био-технологични изследвания на компанията, както и чрез софтуерни и информационни технологии за техническото обезпечаване на проекта.
В изследването ще могат да се включат хора от цял свят. Донорите ще могат да проследят собствената си генетична история и да разберат произхода на прадедите си.
Събраните данни ще помогнат за развитието на генетиката, историята и антропологията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.