Най-новият и най-голям космически телескоп в света показва Юпитер, както никога досега - с полярни сияния и всичко останало.
В понеделник учените публикуваха снимките на най-голямата планета в Слънчевата система.
Космическият телескоп "Джеймс Уеб" направи снимките през юли, заснемайки безпрецедентни гледки на северното и южното сияние на Юпитер, както и на завихрящата се полярна мъгла.
Голямото червено петно на Юпитер - буря, достатъчно голяма, за да погълне Земята, се откроява ярко наред с безброй по-малки бури. Особено драматична е една широкоъгълна снимка, на която се виждат слабите пръстени около планетата, както и две малки луни на блестящ фон от галактики.
"Никога не сме виждали такъв Юпитер. Всичко това е доста невероятно", каза в изявление планетарният астроном Имке де Патер от Калифорнийския университет в Бъркли. Тя помогна за провеждането на наблюдението. "Честно казано, не очаквахме, че ще бъде толкова добро".
Според американско-френския изследователски екип инфрачервените изображения са били изкуствено оцветени в синьо, бяло, зелено, жълто и оранжево, за да се откроят особеностите.
Струващият 10 млрд. долара наследник на космическия телескоп "Хъбъл" на НАСА и Европейската космическа агенция излетя в края на миналата година и от лятото наблюдава космоса в инфрачервения диапазон. Учените се надяват да наблюдават зората на Вселената с помощта на Уеб, като надникнат назад до времето, когато преди 13,7 млрд. години са се формирали първите звезди и галактики.
Телескопът е разположен на 1,6 млн. км от Земята.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.