IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Господството на САЩ на Луната може да бъде поставено под въпрос

От НАСА са притеснени

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

САЩ все още са единствената страна в света, която е изпратила свои астронавти на Луната. Но това не означава, че другите страни не се опитват да ги настигнат. Русия, Индия и Китай вече имат безпилотни мисии до Луната, като последната страна има планове да изпрати човешки екипаж. Единственият въпрос е кога.

Ако се вярва на шефа на НАСА Бил Нелсън, Китай може да изпрати първия си човешки екипаж на Луната в рамките на следващите 10 години. В интервю за "Политико" Нелсън очерта позицията си относно лунната надпревара и предупреди, че господството на САЩ на Луната може да бъде поставено под въпрос.

„Ние всъщност сме в космическа надпревара. Съществува вероятност за установяване на Луната под прикритието на научни изследвания. И не е толкова невъзможно тези, които ще го направят, да кажат: „Стойте настрана, ние сме тук, това е наша територия“, каза Нелсън.

Дали това е просто параноя или наистина има възможност Китай да "открадне" Луната от САЩ?

През декември 2022 г. Китай разкри планове за космическа надпревара. Така, заедно със завършването на строителството на космическата станция, те планират да създадат система за управление в космоса. Въпреки че ще отнеме известно време, факт е, че САЩ бавно губят позиции.

Проблемите с мисията "Артемида I", които забавиха изстрелването и допълнително провалиха плановете за изпращане на човешка мисия, може да дадат на Китай достатъчно време да поеме лидерството в космическата надпревара.

„Напълно възможно е те да ни настигнат и изпреварят“, каза командващият космическите сили на САЩ Нина Арманио по време на посещение в Австралия. "Напредъкът, който постигнаха, е впечатляващо бърз".

Че алармата във Вашингтон е задействана, показа наскоро публикуван доклад на Пентагона, в който напредъкът на китайската космическа програма беше особено подчертан. Бяха очертани всички успехи на Китай (сред които кацането на космически кораб на обратната страна на Луната, както и установяването на комуникационна връзка между Земята и Луната), както и напредъкът на Китай в разработването на система за изстрелване, която ще им позволи да изпращат мисии до други места в космоса.

Все пак Нелсън е уверен, че САЩ ще постигнат целите си и ще изпратят пилотиран космически кораб в лунна орбита до края на 2024 г. След това, ако всичко върви добре, първите хора от това хилядолетие могат да стигнат до Луната до края на 2025 г.

„Всичко ще зависи от две неща. Готови ли са отделенията за астронавти? И готова ли е SpaceX? Всеки ден задавам един и същ въпрос – как напредва SpaceX? И всички наши мениджъри ми казват, че постигат целите си“, добави Нелсън.

Въпреки това той е загрижен за напредъка на Китай.

„През последните 10 години Китай постигна огромен успех и напредък. Планираното им кацане на Луната наближава", добави Нелсън.

Чия е луната?

Въпреки че и САЩ, и Китай искат да достигнат Луната възможно най-скоро и потенциално да започнат да експлоатират нейните ресурси, и двете страни са подписали Договора за космоса, който не позволява на страните да претендират за космически тела като своя територия. По този начин е малко вероятно Китай да "окупира" Луната и да забрани на други страни да изпращат собствени екипажи и мисии на тази планета. Луната (и Марс) нямат много места, които са подходящи за кацане на космически кораби, изграждане на база или експлоатация на ресурси. Това може да означава, че страните ще трябва да си сътрудничат и да се споразумеят помежду си, така че всяка да има възможността да отведе свои собствени астронавти на Луната, но и да си помагат взаимно в случай на проблеми или инциденти.

Кой ще бъде първият, който ще стъпи на Луната през това хилядолетие, все още е отворен въпрос. Единственото сигурно е, че ще се похвалят и ще останат в историята.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата