IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

За първи път от 50 хил. г. зелена комета ще прелети край Земята

Tя може да бъде видяна от Северното полукълбо с телескоп и бинокъл

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Наскоро открита комета ще се появи в нощното небе над нас за първи път от 50 000 години. Тя е забелязана от астрономите на 2 март 2022 г. Това се е случило с камера за широкообхватно изследване в обсерваторията Паломар в Сан Диего, Калифорния.

Според НАСА кометата C/2022 E3 (ZTF) ще се доближи най-близо до Слънцето на 12 януари.

Орбитата на планетата е около голямата звезда, но преминава през външните части на нашата слънчева система. Поради това са били необходими десетки хиляди години кометата отново да се „залюлее“ покрай Земята, съобщава бТВ.

На 12 януари тя може да бъде забелязана от Северното полукълбо с телескоп и бинокъл. Любителите на небесното пространство трябва да гледат ниско към североизточния хоризонт точно преди полунощ.

Леденият небесен обект, който постоянно свети, докато се приближава към Слънцето,
ще премине най-близо до Земята

между 1 и 2 февруари. Тогава C/2022 E3 (ZTF) ще бъде на разстояние от около 42 милиона километра, посочва EarthSky.

Тя ще може да се забележи близо до ярката звезда Поларис, наричана още Полярна звезда или Северна звезда – най-ярката в съзвездието Малка мечка.

Тогава кометата ще може да бъде видяна в небето на Северното полукълбо през по-голямата част от януари. В Южното полукълбо – в началото на февруари, посочва НАСА.

В зависимост от това колко ще нараства нейната яркост, към края на януари при тъмно небе тя може да стане видима дори с невъоръжено око.

Яркостта на кометите обикновено е непредсказуема, но сегашното поведение на C/2022 E3 (ZTF) е обещаващо, коментира учен от американската космическа агенция.

Кометата се различава от звездите по ивичестите опашки от прах и енергизирани частици, както и по своята зелена кома – облак от космически прах, лед и газове, които обгръщат ядрото ѝ. Комата и ядрото образуват главата на кометата.

С приближаване към Слънцето главата се увеличава, летливите вещества се затоплят и се изхвърхлят под формата на опашка.

Поради тези процеси кометата изглежда размита, когато се наблюдава през телескоп.

Астрономите съветват всеки, който се надява да я види, да избере място без изкуствени светлини и да предвиди около 30 минути, за да се приспособят очите към тъмнината.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наука
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата