Вкаменелости на мистериозни зъби, открити във Великобритания, може би са от динозаври, съобщи Пи Ей мидия/ДПА. Данните са от изследване на специалисти от Природонаучния музей в Лондон, което е проведено с помощта на изкуствен интелект.
Учените смятат, че останките от зъби, открити в Оксфордшър, Глостършър и Дорсет, са принадлежали на динозаврите манираптори, най-ранните родственици на птиците.
Сред находките са и най-древните открити свидетелства за теризинозаврите, едни от най-загадъчните видове динозаври, представени в най-новия филм от вселената на "Джурасик свят", предаде БТА.
Специалистите от Природонаучния музей и от Бъркбек колидж са използвали изкуствен интелект за идентифициране на кои изчезнали животински видове са принадлежали откритите зъби. Учените са подали на компютрите данни за хиляди зъби от различни видове динозаври и са създали триизмерни модели на фосилите, за да установят принадлежността им.
Смята се, че манирапторите са обитавали Земята преди между 174 милиона години и 164 милиона години, в средния юрски период. По последни данни обаче някои динозаври може би са съществували почти 30 милиона години по-рано. Фосилите от този период са рядкост.
Сред зъбите, които изследвахме, са и единствените фосили от троодон и теризинозавър, откривани някога в Обединеното кралство и най-древното доказателство за съществуването на тези динозаври на планетата, каза Саймън Уилс, докторант от Природонаучния музей в Лондон.