Учени представиха първия човешки пангеном, който представлява най-пълния набор от гени на човешкия вид досега, с надеждата, че той ще помогне да бъдат обяснени много заболявания, съобщават Ройтерс и Франс прес.
Генетици го нарекоха "предвестник на нова ера за генетичната диагностика".
Първият човешки геном, който обединява целия генетичен материал, специфичен за човека, беше секвениран през 2003 г. Той послужи като отправна точка за други човешки геноми, публикувани оттогава. Преди всичко обаче геномът направи възможно идентифицирането на гени, отговорни за специфични заболявания. Това ще позволи въвеждането на по-персонализирана медицина и изясняването на механизма на човешката еволюция.
70 на сто от последователностите на този първи геном обаче идват от един индивид, останалите са от двадесет други души. Това ограничава използването му за хора от различен етнически произход.
Първият пангеном представлява рестартиране на предишните усилия и решава ключов недостатък - той ще представи генетичните вариации, съществуващи сред 8 милиарда души по света.
Пангеномът компилира геномите на 47 души от различен произход и трябва да събере тези на 350 индивида до средата на 2024 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.